Въшки

Януари 25, 2022

Какво представляват въшките?

Въшките са паразити, който се прикрепят към човешката коса и се хранят с човешка кръв. Най-разпространеният вид въшки са главовите въшки (Pediculus humanus capitis).

Възрастните женски въшки могат да снасят до шест яйца на ден. Яйцата се снасят върху косъм от скалпа. Най-вероятно е да се излюпят тези, които са на по-малко от шест милиметра от скалпа. Яйцата са залепени за косата от секрети от женската въшка.

Яйцата отнемат около седмица, за да се излюпят. От всяко яйце може да се излюпи една нимфа. След това нимфите преминават през три последователни етапа на растеж. По време на тези етапи те растат, докато се превърнат във възрастна въшки.

Възрастните въшки са с размерите на сусамово семе и могат да бъдат много трудни за виждане, тъй като могат да бъдат с всякакъв цвят от бял до кафяв.

Въшките обикновено се хранят с кръв четири до пет пъти всеки ден. Те захапват кожата и отделят вещество, което блокира съсирването.

Въпреки че е важно да се отбележи, че заразяването с въшки може да се случи на всеки, някои хора са изложени на по-висок риск.

Видове въшки

Често срещаните видове въшки включват главови въшки, дрешни(телесни) въшки и срамни(полови) въшки.

Главови въшки

Главовите въшки са облигатни паразити. Това означава, че те не могат да оцелеят без човешки гостоприемник. Този вид може да живее само върху човешки гостоприемници, така че не можете да ги прихванете от вашето куче, котка или друг вид космат домашен любимец.

Въшките нямат крила, така че не могат да летят. Те имат шест крака с нокти в краищата - така се прикрепят към косата.

Въшките могат да се заселят навсякъде по скалпа, но обикновено се срещат по космите в задната част на шията и около ушите, където е най-топло.

Телесни въшки

Телесните въшки са малко по-различни от въшките по главата, защото снасят яйцата си върху дрехите, вместо по тялото. Телесните въшки също живеят в дрехите и се движат по тялото само за да се хранят. Телесните въшки могат да пренасят редица заболявания, като:

  • тиф
  • рецидивираща треска
  • окопна треска (волинска треска)
Телесните въшки са единственият вид въшки, за който е известно, че разпространяват болести.

Срамни въшки

Срамни въшки са вид въшки, които обикновено се предават от един човек на друг по време на сексуална активност. Те живеят в космите на гениталната област на своя гостоприемник и могат да причинят сърбеж.

Как се разпространяват въшките?

Заразяването с въшки може да се случи на всеки, но те са особено проблем за децата в училищна възраст. Важно е да се подчертае, че лошата хигиена - като пропускане на вани или душове или друг хигиенен проблем - обикновено не е причина за появата на въшки.

Децата, които живеят в претъпкани условия, може да имат по-голям проблем с главовите въшките. Това е само защото живеят близо един до друг и може да спят в едно легло. Има само два начина, по които въшките могат да се разпространят от човек на човек. Единият е чрез директен контакт глава до глава, както когато децата се прегръщат или събират глави, за да гледат една и съща книга. Другият начин е като споделят шапки, връзки за коса, шалове или всякакви лични вещи като гребени или четки.

Телесните въшки се разпространяват от въшки, живеещи върху неизпрани дрехи. За разлика от други видове въшки, разпространението на въшки по тялото може да бъде предотвратено сравнително лесно. Дрехите трябва да се перат често след носене и трябва да избягвате споделянето на дрехи с други хора.

Срамните въшки се разпространяват чрез сексуална активност. Децата, които се заразяват срамни въшки, е възможно да са жертви на сексуално насилие.

Лечение на въшки

Има редица лечения, чрез които ефективно са ефективно средство за справяне с въшките. Те включват продукти без рецепта, естествени лекарства и лекарства, отпускани с рецепта.

Пълното премахване на въшките включва три стъпки. Без значение какъв вид въшки имате, процесът на лечение е по същество един и същ:

  1. Убийте въшките.
  2. Убийте и премахнете яйцата.
  3. Обеззаразяване на всички засегнати зони и дрехи.

Най-често срещаният продукт за лечение на въшки включва шампоани съдържащи пиретрин или перметрин. След прилагане на това лечение върху засегнатата област, косата не трябва да се мие до два дни.

Можете да използвате специален гребен с фини зъбчета за премахване на въшките и гнидите, които са се прикрепили към косъма.

Трябва старателно да почистите с прахосмукачка всяка част от дома си, където може да са паднали косми. Всяко спално бельо или дрехи, които са били изложени на въшки, трябва да се перат машинно в гореща вода.

Може да искате да избегнете употребата на лекарства против въшки върху себе си или вашите малки деца. Някои естествени продукти обещават същите резултати като шампоаните съдържащи пиретрин или перметрин. Природните продукти, които не са регулирани, могат да носят свои собствени рискове, особено при малки деца. Също така е важно да запомните, че тези продукти може да не са толкова ефективни, колкото е обещано. Някои проучвания показват, че етеричните масла могат да играят роля при лечението на въшки. Ако имате въшки, може да намерите облекчение със следните масла:

  • масло от чаено дърво
  • евкалиптово масло
  • масло от нийм
  • масло от лавандула

Предотвратяване на въшки

Няма доказан продукт или метод, който напълно да премахне разпространението на въшки, но има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите шансовете си от заразяване. Избягвайте пряк контакт с други хора, когато е възможно. Никога не споделяйте продукти за лична хигиена, особено гребени или четки. Опитайте се да избягвате места като общи шкафчета и куки за палта. Разкажете на децата си за нещата, които могат да направят, за да сведат до минимум риска от заразяване с въшки.

Понякога алергията към изпражненията от въшки води до обрив и допълнителен дискомфорт при засегнатото лице. В редки случаи въшките, живеещи върху миглите, могат да доведат до възпаление на очите.

Ако яйцата от въшки не бъдат унищожени правилно по време на първоначалното третиране или ако сте имали многократен контакт с лице, което не е лекувало напълно, може да се окажете, че се заразявате отново и отново. Ако това се случи, трябва да повторите цялото лечение седем дни от датата на първоначалното лечение.

Коментари

Няма намерени мнения

Напиши отзив