Бременността настъпва, когато сперматозоидът оплоди яйцеклетка, след като се освободи от яйчника по време на овулация. След това оплодената яйцеклетка пътува надолу в матката, където се извършва имплантирането. Успешната имплантация води до бременност.
Средно бременността продължава 280 дни или 40 гестационни седмици. Има много фактори, които могат да повлияят на бременността. Жените, които получават ранна диагноза на бременността и пренатални грижи, са по-склонни да преживеят здравословна бременност и да родят здраво бебе.
Може да забележите някои признаци и симптоми, преди дори да направите тест за бременност. Други ще се появят седмици по-късно, тъй като нивата на хормоните ви се променят.
Пропуснатата менструация е един от най-ранните симптоми на бременността (и може би най-класическият). Въпреки това, пропуснатият цикъл не означава непременно, че сте бременна, особено ако цикълът ви има тенденция да е нередовен.
Има много здравословни състояния, различни от бременността, които могат да причинят късна или пропусната менструация.
Главоболието е често срещано в ранна бременност. Те обикновено са причинени от променени нива на хормони и увеличен кръвен обем. Свържете се с Вашия лекар, ако главоболието Ви не изчезне или е особено болезнено.
Някои жени могат да получат леко кървене и зацапване в началото на бременността. Това кървене най-често е резултат от имплантиране. Имплантацията обикновено се извършва една до две седмици след оплождането.
Ранното кървене при бременност може да е резултат и от относително незначителни състояния като инфекция или дразнене. Последното често засяга повърхността на шийката на матката (която е много чувствителна по време на бременност).
Кървенето може също понякога да сигнализира за сериозно усложнение на бременността, като спонтанен аборт, извънматочна бременност или предлежание на плацентата.
Можете да очаквате да качите няколко килограма през първите няколко месеца от бременността. Наддаването на тегло става по-забележимо към началото на втория триместър.
Високото кръвно налягане или хипертонията понякога се развива по време на бременност. Редица фактори могат да увеличат риска ви, включително:
Хормоните, освободени по време на бременност, могат да бъдат причина за киселини в стомаха.
Хормоналните промени по време на ранна бременност могат да забавят храносмилателната ви система. В резултат на това може да получите запек.
Тъй като мускулите в матката започват да се разтягат и разширяват, може да почувствате дърпащо усещане, което прилича на менструални спазми. Ако се появи зацапване или кървене заедно с крампите, това може да сигнализира за спонтанен аборт или извънматочна бременност.
Хормоните и стресът върху мускулите са най-големите причини за болки в кръста в ранна бременност. По-късно вашето повишено тегло и изместен център на тежестта могат да доведат до болката в кръста. Около половината от всички бременни жени съобщават за болки в гърба по време на бременност.
Бременните жени имат повишен риск от анемия, която причинява симптоми като световъртеж.
Състоянието може да доведе до преждевременно раждане и ниско тегло при раждане. Пренаталните грижи обикновено включват скрининг за анемия.
Между 14 и 23 процента от всички бременни жени развиват депресия по време на бременността си. Многото биологични и емоционални промени, които изпитвате, могат да допринесат за това.
Не забравяйте да съобщите на Вашия лекар, ако не се чувствате както обикновено.
Безсънието е друг често срещан симптом на ранна бременност. Стресът, физическият дискомфорт и хормоналните промени могат да допринесат за това. Балансираната диета, добрите навици за сън и йога разтяганията могат да ви помогнат да подобрите съня си.
Промените в гърдите са един от първите забележими признаци на бременност. Гърдите ви може да станат по-чувствителни, подути и болезнени. Зърната ви също могат да станат по-големи и по-чувствителни, а ареолите да потъмнеят.
Поради повишените андрогенни хормони, много жени изпитват акне в ранна бременност. Тези хормони могат да направят кожата ви по-мазна, което може да запуши порите. Акнето при бременност обикновено е временно и се изчиства след раждането на бебето.
Повръщането е компонент на „сутрешното гадене“, често срещан симптом, който обикновено се появява през първите четири месеца. Сутрешното гадене често е първият признак, че сте бременна. Повишените хормони по време на ранна бременност са основната причина.
Диария и други храносмилателни затруднения се появяват често по време на бременност. Хормонални промени, различна диета и допълнителен стрес са всички възможни обяснения. Ако диарията продължи повече от няколко дни, свържете се с Вашия лекар, за да сте сигурни, че няма да се дехидратирате.
Докато бременността обикновено е повод за щастие, тя също може да бъде източник на стрес. Ново бебе означава големи промени във вашето тяло, вашите лични взаимоотношения и дори вашите финанси. Не се колебайте да помолите Вашия лекар за помощ, ако започнете да се чувствате претоварени.
Седмиците на бременността са групирани в три триместъра.
Бебето расте бързо през първия триместър (седмици от 1 до 12). Плодът започва да развива своя мозък, гръбначен мозък и органи. Сърцето на бебето също ще започне да бие.
През първия триместър вероятността от спонтанен аборт е сравнително висока. Потърсете незабавна помощ, ако почувствате симптомите на спонтанен аборт.
През втория триместър на бременността (седмици от 13 до 27), вашият лекар вероятно ще извърши ехографски скрининг.
Този тест проверява тялото на плода за всякакви аномалии в развитието. Резултатите от теста могат да разкрият и пола на вашето бебе, ако искате да разберете преди бебето да се роди.
Вероятно ще започнете да усещате как бебето ви се движи, рита и удря в матката ви.
След 23 седмици бебето в утробата се счита за „жизнеспособно“. Това означава, че може да оцелее, живеейки извън вашата утроба. Бебетата, родени толкова рано, често имат сериозни медицински проблеми. Вашето бебе има много по-голям шанс да се роди здраво, колкото по-дълго сте в състояние да носите бременността.
През третия триместър (седмици от 28 до 40) наддаването на тегло ще се ускори и може да се почувствате по-уморени.
Вашето бебе вече може да усеща светлина, както и да отваря и затваря очи. Оформят се и костите му.
С наближаването на раждането може да почувствате дискомфорт в таза и краката ви да се подуят. Контракциите, които не водят до раждане, известни като контракции на Бракстън-Хикс, може да започнат да се появяват в седмиците преди раждането.
Домашните тестове за бременност са много точни след първия ден от пропуснатата ви менструация. Ако получите положителен резултат от домашен тест за бременност, трябва незабавно да насрочите среща с Вашия лекар. Ще бъде използван ултразвук, за да се потвърди и датира вашата бременност.
Бременността се диагностицира чрез измерване на нивата на човешкия хорион гонадотропин (hCG) в организма. Наричан още хормон на бременността, hCG се произвежда при имплантиране. Въпреки това, той може да не бъде открит, докато не пропуснете менструация.
След като пропуснете менструация, нивата на hCG се повишават бързо. hCG се открива чрез изследване на урина или кръв.
Тестовете за урина могат да се предоставят в лекарски кабинет и те са същите като тестовете, които можете да вземете у дома.
Кръвните изследвания могат да се извършват в лаборатория. Кръвните тестове за hCG са толкова точни, колкото домашните тестове за бременност. Разликата е, че кръвните изследвания могат да се поръчат веднага след шест дни след овулацията.
Колкото по-рано можете да потвърдите, че сте бременна, толкова по-добре. Ранната диагноза ще ви позволи да се грижите по-добре за здравето на вашето бебе.
Увеличаването на вагиналното течение е един от най-ранните признаци на бременност. Вашето производство на секрет може да се увеличи още една до две седмици след зачеването, преди дори да сте пропуснали менструация.
С напредването на бременността ви ще продължите да произвеждате все по-големи количества секрети. Отделянето също ще има тенденция да става по-плътно и да се появява по-често. Обикновено е най-тежък в края на бременността.
През последните седмици от бременността ви изхвърлянето може да съдържа ивици гъста слуз и кръв. Може да е ранен признак на раждане. Трябва да уведомите Вашия лекар, ако имате кървене.
Нормалното вагинално течение, или левкореята е млечно бяло. Освен това е с лека миризма.
Ако изхвърлянето ви е жълто, зелено или сиво със силна, неприятна миризма, това се счита за ненормално. Ненормалното течение може да е признак на инфекция или проблем с бременността ви, особено ако има зачервяване, сърбеж или подуване на вулвата.
Ако смятате, че имате необичайно вагинално течение, уведомете незабавно вашия лекар.
Инфекциите на пикочните пътища са едно от най-честите усложнения, които жените изпитват по време на бременност. Бактериите могат да влязат в уретрата или пикочните пътища на жената и да се придвижат нагоре в пикочния мехур. Плодът оказва допълнителен натиск върху пикочния мехур, което може да доведе до улавяне на бактериите, причинявайки инфекция.
Симптомите обикновено включват болка и парене или често уриниране. Може също да изпитате:
Близо 18 процента от бременните жени развиват. Можете да предотвратите тези инфекции, като изпразвате пикочния си мехур често, особено преди и след секс. Пийте много вода, за да останете хидратирани. Избягвайте да използвате душове и груби сапуни в областта на гениталиите.
Инфекциите по време на бременност могат да бъдат опасни, защото увеличават риска от преждевременно раждане.
Когато се хванат рано, повечето инфекции на пикочните пътища могат да бъдат лекувани с антибиотици, които са ефективни срещу бактерии, но все пак безопасни за употреба по време на бременност.
Някои методи за предотвратяване на бременност работят по-добре при определени хора. Някои от най-често срещаните методи за контрол на раждаемостта са обсъдени по-долу:
Симптомите на ранна бременност често могат да имитират тези на предменструалния синдром. Може да е трудно за жената да разбере дали е бременна или просто това е началото на друга менструация.
Важно е жената да разбере възможно най-скоро дали е бременна, за да може да получи подходяща пренатална грижа. Тя може също да иска да направи определени промени в начина си на живот, като въздържане от алкохол, прием на пренатални витамини и оптимизиране на диетата си.
Правенето на тест за бременност е най-добрият и най-лесният начин да определите дали това е предменструален синдром или ранна бременност. Можете да направите домашен тест или да посетите вашия лекар.
Някои често срещани симптоми както на предменструален синдром, така и на ранна бременност включват:
Ранната бременност и предменструален синдром често са трудни за разграничаване.
Здравословната диета за бременност трябва да бъде почти същата като типичната ви здравословна диета, само с 340 до 450 допълнителни калории на ден. Стремете се към здравословна комбинация от храни, включително:
Ако вече се храните здравословно, ще трябва само да направите леки промени. Течностите, фибрите и богатите на желязо храни са особено важни по време на бременност.
Бременните жени се нуждаят от по-големи количества от някои витамини и минерали, отколкото жените, които не са бременни. Фолиевата киселина и цинкът са само два примера.
След като разберете, че сте бременна, може да искате да увеличите приема на витамини и минерали с помощта на добавки. Не забравяйте да прочетете етикетите за хранителните стойности и да потърсите съвет от Вашия лекар, преди да използвате каквито и да е добавки или лекарства без рецепта.
Макар и рядко, приемането на добавки може да доведе до витаминна токсичност или предозиране.
Упражненията са от съществено значение, за да сте във форма, спокойни и готови за раждане. По-специално йога разтяганията ще ви помогнат да останете гъвкави. Важно е обаче да не прекалявате с разтяганията, тъй като може да рискувате да се нараните.
Други добри упражнения за бременност са лек пилатес, ходене и плуване.
Може да се наложи да промените текущата си фитнес рутина, за да се приспособите към променящото се тяло и по-ниските нива на енергия. Работете с вашия лекар или личен треньор, за да сте сигурни, че не се пренапрягате.
Практикуването на техники за релаксация може да помогне за облекчаване на част от стреса и тревожността, които може да почувствате по време на бременността си.
Ако търсите начини да останете спокойни, опитайте пренатален масаж. Пренатален масаж е добър за облекчаване на лекото напрежение. Може също да помогне за облекчаване на болките в тялото и мускулите.
По принцип масажите са безопасни по всяко време на бременността. Някои заведения избягват да ги извършват през първия триместър, тъй като рискът от спонтанен аборт е най-висок през този период.
Получаването на одобрение от Вашия лекар, преди да се подложите на масаж, е добра идея, особено ако сте имали болка в прасците или други части на краката си.
Използването на етерични масла по време на бременност е спорно. Някои здравни специалисти казват, че определени масла могат да бъдат безопасни и полезни за отпускане и облекчаване на болката по време на бременност и раждане. Те обаче също предупреждават да не се използват маслата през първия триместър.
Необходими са повече изследвания относно използването на етерични масла по време на бременност и раждане. Ако планирате да ги използвате, потърсете насоки от вашия лекар.
Повечето жени на над 20 години или началото на 30-те години имат добър шанс за безпроблемна бременност. Тийнейджърите и жените на възраст над 35 години са изложени на по-висок риск от здравословни усложнения.
Основните здравословни състояния като високо кръвно налягане, диабет или сърдечно-съдови заболявания ще увеличат риска от усложнения при бременност. Други примери включват:
Ако имате едно от тези състояния, уверете се, че то е правилно наблюдавано и лекувано през цялата бременност. В противен случай това може да доведе до спонтанен аборт, лош растеж на плода и вродени дефекти.
Други фактори, които могат да повлияят на иначе здравословната бременност, включват:
Усложненията при бременност могат да включват здравето на бебето, здравето на майката или и двете. Те могат да се появят по време на бременност или раждане.
Честите усложнения при бременност включват:
Ранната намеса може да сведе до минимум вредите, нанесени на майката или бебето.
Някъде след четвъртия месец от бременността може да започнете да изпитвате контракции на Бракстън-Хикс. Те са напълно нормални и служат за подготовка на матката ви преди истинското раждане.
Контракциите на Бракстън-Хикс не се появяват на редовни интервали и не се увеличават по интензитет. Ако имате редовни контракции преди 37 седмица, това може да е признак преждевременно раждане. Ако това се случи, обадете се на вашия лекар за помощ.
Контракциите в тази фаза продължават между 30 и 45 секунди. Отначало може да са далеч един от друг, но до края на ранното раждане контракциите ще са с интервал от около пет минути.
Водите ви могат да изтекат рано по време на раждането или по-късно по време на раждането. Когато шийката на матката започне да се отваря, ще видите кърваво течение, покриващо лигавицата ви.
В активната фаза шийката на матката се разширява, а контракциите се сближават и стават по-интензивни.
Ако сте в активната фаза, трябва да се обадите на вашия лекар и да се отправите към мястото за раждане. Ако не сте сигурни дали сте в активната фаза, все пак е добра идея да се обадите и да проверите.
Вероятно ще преминете през всяка седмица от бременността си без много проблеми. Бременността носи със себе си много промени в тялото ви, но тези промени не винаги имат сериозно въздействие върху здравето ви.
Въпреки това, някои избори на начин на живот могат да помогнат или активно да навредят на развитието на вашето бебе.
Някои действия, които могат да поддържат вас и вашето бебе здрави, включват:
Някои неща, които искате да избягвате, включват:
Може да е трудно да се определи кои лекарства можете да приемате по време на бременност и кои трябва да избягвате. Ще трябва да прецените ползите за вашето здраве спрямо потенциалните рискове за развиващото се бебе.
Посъветвайте се с вашия лекар за лекарства, които може да приемате, дори и за проблеми като главоболие.
Няма намерени мнения
Напиши отзив