Апендицитът е възпаление на апендикса. Апендиксът е тънка торбичка, прикрепена към дебелото черво от дясната страна на корема. Обикновено е с размерите на пръст.
Ако имате апендицит, апендиксът може да се подуе и да се инфектира. Това може да доведе до спукването му. Ако това се случи, инфекцията вероятно ще се разпространи в корема, причинявайки сериозни проблеми като перитонит (инфекция вътре в корема) или абсцес около апендикса.
Ако смятате, че вие или някой от вас може да имате апендицит, важно е да посетите лекар възможно най-скоро.
Ако вие или някой, който се грижи за вас, изпитвате значителна болка, която се влошава при движение или докосване на стомаха, потърсете помощ направо в спешното отделение.
Болката е най-честият симптом на апендицита. Често започва близо до пъпа или в средата на корема. След това обикновено се придвижва в дясната долна част на корема и става по-силна и постоянна. Обикновено се влошава при движение, кашлица или кихане.
Други често срещани признаци и симптоми на апендицит са:
На малките деца им е трудно да опишат къде ги боли. Ако това е апендицит, обикновено болката ще бъде само в дясната страна на стомаха.
Апендицитът може да бъде причинен от инфекция или запушване на апендикса. Защо това се случва не е известно, но може да е причинено от задържане на храна или изпражнения в апендикса. Апендиксът се блокира, след това се възпалява и инфектира. Апендицитът може да се появи на всяка възраст, но най-често се среща при деца и млади възрастни.
Основният начин, по който лекарят диагностицира апендицит, е като говори и прегледа пациента, който изпитва болка.
Диагностицирането на апендицит може да се окаже трудно, особено при малко дете. Дори при възрастни може да е трудно да се направи разликата между апендицит и състояния като извънматочна бременност, чревни инфекции и oбструкции на чревния тракт. Може да се наложи лекарят да прегледа пациента няколко пъти.
Лекарят може също да направи сканиране (ултразвук или компютърна томография) и кръвни изследвания, за да помогне за поставяне на диагнозата. Тези неща могат да помогнат, но не дават категоричен отговор. Понякога лекарят може да препоръча операция за проверка на апендикса, дори ако не е сигурен, че е възпален.
Тъй като апендицитът е потенциално животозастрашаващ, ако не се лекува, лекарите ще сгрешат от страна на предпазливост и ще оперират, дори ако няма твърда диагноза.
Основното лечение на апендицита е операция за отстраняване на възпаления апендикс, известна като апендектомия. Апендиксът не е от съществено значение за здравето и тялото може да функционира нормално и без него.
Има 2 различни начина за премахване на апендикса:
Времето за възстановяване след операцията ще варира в зависимост от много фактори, включително общото здравословно състояние на лицето, вида на операцията и дали апендиксът се е спукал или не.
Повечето хора се възстановяват без много проблеми. Понякога раната се инфектира, което изисква по-нататъчно лечение.
Понякога се установява, че апендиксът е не е възпален след отстраняването му и това обикновено означава, че има друга причина за симптомите, които са подобни на апендицит.
След операцията Вашият лекар може да препоръча да не се движите много за няколко седмици, докато хирургичната рана заздравее.
Въпреки че хирургията е основното лечение на апендицит, понякога вместо това могат да се използват антибиотици. Те не работят във всички случаи. Антибиотиците могат да се използват, ако операцията се забави, например, ако трябва да пътувате на дълъг път, за да се подложите на операцията. Вашият лекар може да предпише антибиотици преди операцията, за да намали риска от инфекция.
Няма доказан начин за предотвратяване на апендицит.
Няма намерени мнения
Напиши отзив